ژاپن از پرتاب یک ماهواره اکتشافی و نظارتی خبر داده است که قابلیت آن را دارد اعماق فضا و حفره‌های سیاه ناشناخته را مورد کاوش قرار داده و اطلاعات تازه‌ای در اختیار دانشمندان قرار دهد.
ماهواره‌ای که ژاپن در مدار زمین قرار داده از نسل جدید ماهواره‌های اکتشافی اشعه ایکس معرفی شده است..
این ماهواره‌های اشعه ایکس پیشرفته با فن آوری‌هایی که در آنها بکار رفته است می‌توانند فضا را به طور دقیق مورد اکتشاف قرار داده و همزمان ساختار کره زمین را بررسی و درباره فیزیک آسمان و شرایط فضایی اطلاعات نجومی مهمی در اختیار دانشمندان بگذارند..
آژانس هوافضای آمریکا و شرکت صنایع میتسوبیشی ژاپن، مشترکا ماهواره «آسترو ـ آچ» را ساعت ۱۷ و ۴۰ دقیقه روز گذشته به وقت محلی از مرکز فضایی «تائه گاشیما» در استان «کاگوشیما» در جنوب غرب ژاپن روانه فضا کردند. این ماهواره توسط راکت پشتیبان H-IIA حمل شد.
تنها ۱۴ دقیقه پس از پرتاب، ماهواره اشعه ایکس ژاپنی از راکت ماهواره‌بر خود جدا شده و ماموریت سه ساله فضایی خود را آغاز کرد..
قرار است این ماهواره در ارتفاع ۵۸۰ کیلومتری کره زمین حرکت کند و اشعه ایکس را که از سیاه‌چاله‌های فضایی منتشر می‌شوند و همچنین کهکشان‌های راه شیری را بررسی نماید..
پرتاب این ماهواره که به لحاظ علمی کاری ارزشمند و قابل توجه توصیف شده در رسانه‌های منطقه بویژه خبرگزاری شین هوای چین و تمامی رسانه‌های ژاپنی از جمله تلویزیون ان.اچ.کی و خبرگزاری کیودو بازتاب داشته است..
رسانه‌های منطقه شرق آسیا این پرتاب را موفقیت آمیز توصیف کردند و آن را پیشرفتی در راستای توسعه علم نجوم و علوم فضایی دانسته اند..
قرار بود ژاپنی‌ها این ماهواره را یک هفته قبل در مدار زمین قرار دهند اما این ماموریت به دلیل شرایط نامناسب آب و هوایی چند روز به تعویق افتاد.
ماموریت‌های پرتابی ماهواره‌های اشعه ایکس نظارتی و اکتشافی ژاپن از سال ۱۹۷۹ میلادی آغاز شد و توکیو قصد دارد بتدریج آنها را جایگزین ماهواره‌های قدیمی‌تر «سوزاکو» در فضا کند.
هدف از پرتاب این ماهواره‌ها دستیابی به یافته‌های تازه‌تری درباره منظومه شمسی، فیزیک و ساختار کره زمین و دانستن درباره اعماق فضا و همچنین دستیابی به اطلاعاتی درباره حفره‌های سیاه در مرکز منظومه شمسی است.
ماهواره‌ی پرتابی ژاپن ۱۴ متر طول و ۲.۷ تن وزن دارد و به چهار تلسکوپ و شش کاوشکر کوچکتر و همچنین سامانه‌های تصویربرداری با اشعه ایکس و گاما مجهز است.برای بخش هماهنگ کننده ماموریت علوم نا سا در واشنگتن دی سی ،مدیریت می شود.